Luwr

Luwr to jedno z największych i najbardziej znanych muzeów na świecie, które codziennie odwiedza kilkanaście tysięcy osób. Aby w miarę dokładnie oglądnąć zgromadzoną w muzeum kolekcję potrzeba przynajmniej kilku dni. Zwiedzanie muzeum w ciągu jednego dnia, nie mówiąc już o kilku godzinach, to nie lada wyzwanie, a tak intensywny spacer po muzeum jest bardzo wyczerpujący.

Luwr to dawny pałac królewski – siedziba monarchów Francji od poł. XIV do II poł. XVII w. Ten ogromny kompleks, składający się z trzech pawilonów, usytuowany jest na prawym brzegu Sekwany, pomiędzy Quai de Tuileries na południu, Rue de Rivoli na północy, ogrodami Tuileries na zachodzie i Rue de l’Amiral de Coligny na wschodzie. W tym strategicznym dla obrony Paryża miejscu już pod koniec XII w. król Filip August II wzniósł niewielki zamek warowny. Budowla została z czasem rozbudowana, a w poł. XIV w. Karol V Mądry przekształcił ją w królewską rezydencję i przeniósł tu siedzibę dworu z usytuowanego po przeciwnej stronie rzeki Conciergerie. Kolejne zmiany wiązały się z osobą Franciszka I, który przebudował Luwr w stylu francuskiego renesansu. W ciągu następnych dwóch wieków kolejni monarchowie upiększali swoją rezydencję, za czasów Karola IX powstała Petite Galerie (Mała Galeria), natomiast za panowania Henryka IV – Grande Galerie (Duża Galeria). W 1682 r. król Ludwik XIV przeniósł siedzibę dworu do Wersalu, wskutek czego zmienił się charakter Luwru. Od poł. XVIII w. w dawnym pałacu zaczęto prezentować zgromadzone przez kolejnych monarchów dzieła sztuki. Nie dziwi zatem fakt, że po wybuchu Rewolucji Francuskiej Zgromadzenie Narodowe postanowiło przeznaczyć budynki Luwru na cele muzealne. Placówka została oficjalnie otwarta w 10 sierpnia 1793 r., wskutek czego stała się jedną z pierwszych, otwartych dla szerokiej publiczności placówek muzealnych na świecie.

Dziś kolekcja Luwru liczy blisko 380 tys. dzieł sztuki, z czego ok. 35 tys. prezentowanych jest na wystawach stałych. Muzeum podzielone jest na trzy pawilony o łącznej powierzchni 60 tys. m2: Sully, Denon i Richelieu. Sully to część, która obejmuje najstarsze zabudowania pałacu i usytuowana jest wokół Cour Carree, Denon to skrzydło południowe, położone wzdłuż brzegu Sekwany, natomiast Richelieu ciągnie się wzdłuż Rue de Rivoli. Pomiędzy pawilonami Denon i Richelieu znajduje się słynna szklana piramida, pod nią natomiast usytuowany jest Hall Napoleona – główny hall wejściowy do muzeum. W 2008 r. zbiory Luwru podzielone zostały na osiem działów: Sztuki Bliskiego Wschodu, Sztuki Starożytnego Egiptu, Sztuki Starożytnej Grecji, Etrurii i Rzymu, Sztuki Islamu, Rzeźby, Rzemiosła Artystycznego, Malarstwa oraz Rysunku i Grafiki. Musimy wiedzieć, że zgromadzone tu dzieła sztuki to nie tylko prywatne kolekcje królewskie, ale także zbiory darowane przez francuskich kolekcjonerów, dzieła zakupione od innych muzeów czy wreszcie zrabowane podczas licznych kampanii wojennych. Do najbardziej znanych dzieł w Luwrze zalicza się m.in. stelę z Kodeksem Hammurabiego z ok. 1700 r. p.n.e., Wrota z Chorsabad z VIII w. p.n.e., Siedzącego skrybę z Sakkary z poł. III tysiąclecia p.n.e., Nike z Samotraki i Wenus z Milo z II w. p.n.e., rzeźbę Umierającego Jeńca Michała Anioła czy wreszcie słynną Mona Lisę Leonardo da Vinciego.

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 2.8/5 (4 votes cast)
Luwr, 2.8 out of 5 based on 4 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>